12 Paź

Owoce - kiedy najlepiej je jeść ???

Owoce to niewątpliwie bardzo wartościowy składnik diety i należy codziennie po nie sięgać. Ale czy zawsze i bez ograniczeń ? Przecież zawierają mnóstwo witamin i cennego błonnika więc może im więcej tym lepiej ?

CO W OWOCACH SIEDZI?

Owoce to niezwykle wartościowy produkt , dzięki któremu wzbogacamy dietę w szereg witamin i minerałów. Są także źródłem błonnika, który usprawnia pracę jelit, daje uczucie sytości, obniża poziom cholesterolu a także zmniejsza ryzyko nowotworów przewodu pokarmowego.

Obok powyższych pozytywnych aspektów owoce zawierają również cukry proste pod postacią fruktozy (jest to naturalnie występujący cukier owocowy). Cukry proste pod każdą postacią powinny być spożywane z pewnym ograniczeniem, ponieważ po ich zjedzeniu w organizmie obserwujemy szybki skok poziomu glukozy. Gdy ta sytuacja pojawia się często prowadzi to między innymi do problemów z gospodarką węglowodanową (cukrową) jak również z masą ciała. Nadmiar cukrów przekształcany jest bowiem w magazyn w postaci tkanki tłuszczowej.

KIEDY I JAK JEŚĆ OWOCE?

Nie oznacza to, że osoby, które dbają o sylwetkę powinny unikać owoców. Ważne jest to kiedy najlepiej po nie sięgać. Ponieważ po przebudzeniu tempo metabolizmu jest najbardziej rozkręcone, śniadanie  i ogólnie pierwsza połowa dnia to idealny moment aby bez wyrzutów sumienia zjeść posiłek zawierający owoce.

Istotne jest aby unikać sytuacji, w której same owoce stanowią posiłek. Jest to za duża dawka cukrów prostych na raz, dlatego najlepiej jest owoc włączyć jako część posiłku albo zjeść jako dodatek. Można dodać je np. do owsianki, jogurtu, sałatki ale równie dobrze mogą to być kanapki lub jajecznica przegryzane później owocem. W takim połączeniu posiłek obok fruktozy z owoców będzie zawierał też białko, tłuszcze czy błonnik, które naturalnie hamują wchłanianie cukrów prostych.

OWOCE A TRENING

Owoce świetnie sprawdzą się także okresie około-treningowym, za równo przed, jak i po treningu.  Po takie skoncentrowane źródło szybkiej energii dobrze jest sięgnąć przed rozpoczęciem ćwiczeń  aby zdobyć energię na czas trwania aktywności. W okresie po-treningowym cukry proste zawarte w owocach przydadzą się w celu odbudowy glikogenu mięśniowego i wątrobowego (magazynu energii uruchamianego w trakcie ćwiczeń).

Jeżeli trening jest bardzo wymagający i trwa kilka godzin (np. biegi długodystansowe, kolarstwo) konieczne jest wtedy dostarczanie energii na bieżąco. Warto wtedy mieć ze sobą banana czy garść daktyli. Pamiętajmy jednak, że stały posiłek spożywany w trakcie wysiłku koniecznie trzeba popić wodą!

OWOCE A SOKI OWOCOWE

Zalecenia mówią, aby spożywać 5 porcji warzyw i owoców z czego 2 porcje powinny stanowić owoce lub ewentualnie soki czy musy owocowe. Ponieważ wyciskając sok z owoców pozbywamy się cennego błonnika, zdecydowanie korzystniej będzie sięgnąć po świeży owoc. Jeśli już mamy ochotę na szklankę soku to przygotowując go samodzielnie używajmy wyciskarki zamiast sokowirówki, ponieważ używając tej drugiej niemal całkowicie pozbywamy się miąższu a tym samym błonnika. Zostaje nam za to płynny cukier. Kupując soki zwracajmy uwagę czy jest to faktycznie sok 100% czy może bomby kaloryczne kryjące się pod nazwami nektar lub napój, które są dodatkowo dosładzane.

PODSUMOWANIE

Na koniec szybka powtórka dotycząca spożywania owoców:

  •    Najlepiej spożywać owoce:

- w pierwszej połowie dnia do śniadania, II śniadania lub obiadu;

- jako jeden ze składników posiłku (np. do owsianek , sałatek) lub jako dodatek do posiłków (np. kanapka + owoc)

- około-treningowo

  •    Unikać owoców należy:

- w godzinach wieczornych i nocnych

-  jako przekąski między posiłkami

2 komentarze

Krystyna Tarłowska  -  15 października, 2017 o godz. 18:10 odpowiedz

A co z owaocami w płynie czyli wino?

Olga Sułkowska  -  15 października, 2017 o godz. 19:26 odpowiedz

Wino to alkohol a to już zupełnie inna historia ;)

Twój komentarz
Sprawdź swoje dane osobobowe Sprawdź swoje dane osobobowe